BREXIT i co dalej….

W związku z zaistniałą sytuacją wyjścia Wielkiej Brytanii z Uni Europejskiej – Brexit, każda profesjonalistka powinna zastanowić się jak zabezpieczyć siebie i swój biznes w nowo zaistniałej Brytyjskiej rzeczywistowści. Mimo, że zdaniem polityków Wielka Brytania zachowa dostęp do wspólnego rynku UE i zachowa wszystkie prawa dla Polaków, po kilku latach pobytu w tym kraju warto jest zastanowić się w kilku kwiestach:

→ Obywatelstwo – jeśli masz Brytyjskie to śpisz spokojnie i działasz dalej w branży odnosząc sukcesy! Jeśli posiadasz paszport Polski (to też jest dobrze, cała Europa stoi otworem dla naszego Polskiego dokumentu tożsamości) Jeśli natomiast traktujesz swój pobyt w Wielkiej Brytanii poważnie, jesteś juz co najmniej 5 lat na terenie Wielkiej Brytanii, powinnaś(eś) ubiegać sie o statut tzw. ang. Permanent Residence. Warto zwrócić uwagę, że sam 5-letni pobyt w UK nie wystarcza na zdobycie statusu rezydenta, potrzebne jest wykazanie tzw. Qualifying Period  związany z udokumentowaniem swoijego pobytu: praca jako pracownik (worker)/samo zatrudnienie (selfemployer), studia (wraz z prywatnym ubezpieczeniem medycznym).            Dopóki UK jest członkiem Unii Europejskiej, złożenie aplikacji to wydatek rzędu £65 (opłata Home Office). Opłaty zmieniają się raz w roku – najczęściej w marcu, więc ta cena powinna się utrzymać do marca 2019. Home Office ma od 4-6 miesięcy na rozpatrzenie twojego podania. Ważne jest aby, wysłać jak najwięcej dokumentacji porzebnej do udowonienia swojej aktywnej działalności na wyspie. Po zdobyciu Permanent Residence, możesz przygotować sie na drogę po Brytyjski Paszport.

→ Kwalifikacje zawodowe, jeśli ukończone w Polsce, warto uzyskać nostryfikację/porónanie dyplomó z NARIC UK, jeśli ukończyłas Brytyjski Collage, zdobyte kwalifikacje będą podlegały podważeniu, jak to niestety bywa w ostatnim czasie z kwalifikacjami uzyskanymi poza UK.

→ Ubezpieczenie zawodowe jedna z najważniejszych rzeczy dla profesjonalisty, jeśli zdobyłaś swoje kwalifikacje zawodowe poza granicami UK, przygotuj się na możliwe pojawienie się trudności z uzyskaniem ubezpieczenia, a co za tym idzie, niemoc wykonywania zabiegów, czyli brak przychodu. Już w samej fazie początkowej po przybyciu do UK, intensywnie wysyłaj prośby o możliwość ubezpieczenia, do jak największej liczby ubezpieczycieli (każdy ubezpieczyciel różni sie ceną rocznego ubezpieczenia). W tym momencie nie zrażaj sie decyzją odmowną, aczkolwiek dopingujemy do weryfikowania tej decyzji w postaci oficjalnego pisemnego odwłania.  Osoby, które ukończyły Brytyjski Collage, nie powinny mieć żadnych problemów w uzyskaniu ubezpieczenia.

→ Pozowlenie na prowadzenie działaności w branży Beauty na terenie UK – kwalifikacje to nie wszystko. Licencja na prowadzenie salonu – wydawana jest przez lokalną placówkę Council (tutaj znajdz Council w swoim mieście)  Dodatkowo należy wspomnieć o obowiązku utylizacji śmieci, informację znajdziesz w twoim lokalnym Council. (w niektórych rejonach Anglii spotkasz się, z sytuacją kiedy Council odeśle cię do lokalnego szpitala lub też poleci specjalizującą się w tym firmę). Warto jest w pierwszej kolejności uzyskać licencję na działalność, a w drugiej kolejności ubiegać się o utylizację śmieci.

→ Język Angielski – znajomość języka angielskiego najlepiej potwierdzonego certyfikatem IELTS już w tym momencie jest czynnikiem wspomagającym w wielu przypadkach lub obowiązkiem (dla personelu medycznego). Kwalifikacje językowe IELTS świadczą korzystnie dla profesjonalisty i być może juz w niedalekiej przyszłości będą obowiązkowe.  Takie certyfikowane kwalifikacje językowe można ukończyć stacjonarnie w Collage lub w systemie online.

 

 

 

Źródło:

https://www.elsg.co.uk/

http://www.londyn.msz.gov.pl/en/

http://www.londyn.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/spotkanie_przedstawicieli_rzadu_brytyjskiego_z_polonia_1

https://uknaric.org/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s