Od Kosmetologa do Aesthetics Practitioner – cz. I

Często piszecie, że nie wiecie jakie szkolenie ukończyć i co dana akredytacja niesie za sobą. Radzimy zastanowić się jaką drogę pragniemy obrać i w jakim kierunku chcemy dokształcać się, na jaki poziom chcemy wznieść się jako profesjonalista i w jakim czasie chcemy ten cel osiągnąć. Na co zwracać uwagę w wyborze szkolenia i przede wszystkim na co wracać uwagę przy wyborze firmy szkoleniowej, która go zapewnia. Akredytowane kwalifikacje Beauty Therapist na poziomie Level 2-4 są zapewniane przez większości placówek edukacyjnych, a od niedawna powstały też placówki prowadzone przez Polskie Profesjonalistki.  Vtct w roku 2018 wprowadziło kilka nowych kwalifikacji np. Level 4 : min.peelingi chemiczne, micronakłówanie, fale radiowe oraz ultradźwięki. Wybierając swojego edukatora, należy sprawdzić czy po ukończeniu nasze kwalifikacje będą miały oficjalny grading obowiązujący w Wielkiej Brytanii czyli, że ​​kurs został uznany przez instytucję przyznającą takie kwalifikacje, a jest to możliwe tylko z: the GUILD, CIBTAC lub VTCT.  Czyli dana placówka musi mieć akredytację jeden z wyżej podanych instytucji. Personel dydaktyczny i oceniający (ang. Toutor) takiej placówki musi mieć nie tylko kwalifikacje zawodowe w dziedzinie pracy lub przedmiotu, który realizuje, ale także kwalifikacje do nauczania i oceniania. Ten system nadawania kwalifikacji w UK zapewnia jakość nauczania dla branży kosmetycznej.

Kosmetolog, który pragnie rozwijać się w bardziej zaawansowaną dziedzinę i chce praktykować medycynę estetyczną powinien zdecydowanie zacząć zdobywać Brytyjskie kwalifikacje, lub kontynuację kwalifikacji nadanych przez NARIC tylko w instytucjach, które posiadają taką akredytacje z w/w organów. Zdobywanie kwalifikacji, które pozwolą na świadczenie zabiegów medycyny estetycznej, dotyczy także kadry medycznej: lekarzy z aktywnym rejestrem do General Medical Council (GMC), pielęgniarek, położnych z aktywnym rejestrem do Rada Pielęgniarek i Położnych (NMC) lub dentystów, higienistki dentystyczne z aktywnym rejestrem do General Dental Council ( GDC), bo tylko te zawody zgodnie z literą prawa Brytyjskiego mogą wykonywać zabiegi medycyny estetycznej.

Poszukując organizacji, które nadają tytuł Aesthetic Practitioner  powinny zwrócić uwagę na to czy dana placówka szkoleniowa posiada akredytację z organizacją Ofqual która reguluje egzaminy i oceny w Anglii oraz podlega bezpośrednio parlamentowi. HEE jest bardzo konkretny, mówiąc, że wszystkie poziomy kwalifikacji można ukończyć przy pomocy akredytowanej placówki szkoleń – np. uniwersytet, wyższe uczelnie lub placówka prywatna. Jednakże kursy muszą być akredytowane tylko przez uznany organ przyznający OFQUAL który kontroluje nadawanie kwalifikacji zawodowych na poziomie Level 5- 7.  Placówka szkoleniowa oferująca tego typu edukację powinna oferować gwarancje akredytacji przez organ nadzorujący The Joint Council for Cosmetic Practitioners (JCCP),  który rejestruje Aestetics Practicioners oraz inną kadrę medyczną wykonującą zabiegi medycyny estetycznej.

Przykład kontynuacji edukacji Kosmetologa na poziomie Level 4-7

Level 4 – First year foundation degree
Level 5 – Second year foundation degree
Level 6 – Graduate level / third year degree
Level 7 – Post graduate level Eg Medical degree / nursing degree

Na drodze po Level 4 należy zwrócić uwagę na level entry – foundation degree: 5 GCSEs at grade A – C including Maths, English and a Science, oraz dodatkowo jedena kwalifikacja z poniższych:

One A’ Level or equivalent + an Access / Foundation course

Level 3 Beauty Therapy or equivalent

Level 2 Beauty Therapy + Access / Foundation Course

Level 3 in a Health Specialism + Access / Foundation Course

Proof of Ability to study at Level 4 + Access / Foundation Course

Accreditation of prior learning and experience + Access / Foundation Course

Wszystkie instytucje zajmujące się nadawaniem kwalifikacji dla Kosmetyczek są zgodni, publikacja raportu HEE stanowi pozytywny krok naprzód dla naszej branży oraz dla kosmetologów praktykujących medycynę estetyczą w Wielkiej Brytanii. Jako instytucja dbająca o etykę zawodową Polskich Profesjonalistów uważamy, iż Profesjonaliści powinni pracować etycznie, sumiennie i umiejętnie, ci którzy chcą być w pełni cenieni i szanowani za wysokiej jakości usługi, które świadczą. Uważamy, że Polscy Profesjonaliści powinni nieustająco stanowić wyższy poziom profesjonalizmu, jaki społeczeństwo w tej branży rozpozna.

Dodatkowe kwalifikacje jakie zostały wprowadzone w 2018 roku to

Jeśli nie czytałeś/aś jeszcze najnowszego raportu organizacji HEE  oto bardzo ważny cytat dotyczący rozwoju kariery Kosmetologa:

(…) Requirements for professionals
working in the beauty industry
3.22 Beauty therapists wishing to deliver cosmetic
procedures will need additional training in
all areas of study. However it is
likely that practitioners who have undertaken
a vocational qualification which meets the
relevant national occupational standards will
already meet the requirements at the level of
the qualification, although the organisation
being asked to recognise the qualification
may wish to check that all key areas/
themes have been covered as part of the
qualification. As with all other groups, beauty
therapists will be able to apply for *APL/RPL
for other areas of study. (…)

*The Accreditation of Prior Learning (APL) and the Recognition of Prior Learning (RPL) 

Pełna publikacja HEE  Part One and Two, Qualification requirements
for delivery of cosmetic procedures: Non-surgical cosmetic interventions and
hair restoration surgery

 

Ten post powstał na przestrzeni czasu wraz z informacjami zaczerpniętymi od Brytyjskich profesjonalistów w tej dziedzinie i w odpowiedzi na Wasze zapytania możliwości wykonywania zabiegów medycyny estetycznej. Pragniemy aby każdy profesjonalista dokładnie przemyślał i przeanalizował możliość jakie daje rynek Brytyjski w najbardziej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie jaka jest Medycyna Estetyczna.                                                                              Publikujemy  przykładowe kursy Aesthetic Practitioner  oraz  przykładowy kurs  Injectables in Aesthetic Medicine Level 7

 

Wszystkim Profesjonalistom życzymy powodzenia i wytrwałości w zdobywaniu nowych kwalifikacji.

Część druga ‘Od Kosmetologa do Aesthetics Practitioner’  już wkrótce.

 

 

Źródła:

Health Education England -New qualifications unveiled to improve the safety of non-surgical cosmetic procedures  HEE

The Joint Council for Cosmetic Practitioners (JCCP)

Clinical Practice Standards Authority (CPSA)

Who can perform Botox and filler treatments in the UK?

British Association of Cosmetic Nurses

 

2 thoughts on “Od Kosmetologa do Aesthetics Practitioner – cz. I

  1. Pingback: Kosmetolog vs Lekarz – Branża Estetyczna w UK – Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Kosmetologii, Fryzjerstwa & Nail Art w UK

  2. Pingback: Kosmetolog vs Lekarz – Branża Estetyczna w UK

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s