Kwalifikacje w Kosmetologii w UK cz.I

Większość Polskich Kosmetyczek ma doskonałe podstawowe kwalifikacje zawodowe, ale wiele rzeczy Profesjonalista nauczy się poprzez doświadczenie i lata w praktyce w danym kraju.

Dlaczego więc uczenie się przez całe życie jest ważne dla Kosmetologów?

Wyjazd z Polski do obcego kraju wiąże się z wieloma wyzwaniami, które często pochłaniają na tyle, że zapominamy o rozwoju naszych umiejętności, które muszą być przystosowane do tutejszych wymagań prawnych w zawodzie Kosmetologa.

Spekulacje, rozmowy, dzielenie się poglądami i doświadczeniem na tematy których Profesjonalista jeszcze nie zna po przyjezdzie z Polski – zawsze dobrze ich wysłuchać, ale też odnieść się do swojej indywidualnej sytuacji oraz prawami jakimi rządzi się Hrabstwo w którym się znajdujesz. Należy zwrócić uwagę,  iż prawa panujące w Polsce różnią sie od praw w Wielkiej Brytanii, co też obrazują  poziomy nauczania zawodu Kosmetologa. Stawia to Profesjonalistów wykształconych w Polsce na lepszym poziomie, dodatkowo jeśli Profesjonalista nie lekceważy potrzeby ciągłego rozwoju zawodowego, dąży do wyrobienia swojej unikatowej renomy, a zarazem podnosi standard swoich usług, to gdziekolwiek zdecyduje się rozwinąć swój biznes będzie skazany na sukces.

Chociaż nie jest to obowiązkowe, ważne jest, aby każdy rozwijał i zwiększał swoje umiejętności w regularnych odstępach czasu.

Wielka Brytania stosuje system nadawania kwalifikacji,  poziomów kształcenia zawodowego w tzw. levels, poziomów levels jest kilka i różnia się od siebie chociażby rangą wymagań egzaminacyjnych, obrazuje to Diploma (A Higher National Diploma HND) równoważne dwóch lat na uniwersytecie, kwalifikacje są wyższe rangą wiedzy oraz wymagań egzaminacyjnych, a więc osoby z ukończonymi kwalifikacjami Higher Diploma będą częściej zapraszani na interview.

*Polscy Profesjonaliści z kwalifikacjami zawodowymi (*zdobytymi w Polsce) chcąc uzyskać nostryfikację kwalifikacji odpowiedniej z poziomem Brytyjskim, powinny przeczytać informację dotyczące organizacji NARIC, ktora zajmuje się nostryfikacją dyplomów kwalifikacji zawodowych z terenu Europy.  W Wielkiej Brytani w branży beauty/hair/nailart spotkamy sie z następującymi pozimami edukacji zawodowej:

”VRQ” “Vocationally-Related Qualification,” odpowiednik teraźniejdzego “NVQ” “National Vocational Qualification.” czyli najniższy odpowiednik potrzebnych kwalifikacji w zawodzie z naciskiem na zajęcia praktyczne, obie kwalifikacje są uznawane w kraju i na świecie. “VTCT” Vocational Training Charitable Trust, porównywalny do kwalifikacji NVQ, może być ukończony w trybie dowolnym dla studenta. Odpowiednikiem w Szkocji będzie  SVQ”  Scottish Vocational Qualification, które są akceptowane na terenie Anglii i Walii. ”HND” A Higher National Diploma, tutaj pełny etat naki w systemie HND trwa dwa lata, czyli trzy lub cztery lata w wieczorowym/weekendowym wymiarze godzin. Ogólnie HND jest równoważne dwóch lat na uniwersytecie, dlatego eż pracodawcy cenią pracowników z kwalifikacjami ukończonymi w tym trybie. Inne oznaczenia pozimów edukacji w branży z jakimi sie spotkasz to ”HQF” System National Qualifications Framework – system obowiązujący w Wielkiej Brytanii, system rejestrujący poziom osiągnięć w nauce, aby zapewnić, że zdobyte umiejętności zostały poznane na takim samym poziomie w całym kraju.

Kwalifikacje zawodowe są absolutnie konieczne, aby zdobyć ubezpieczenie, licencję lub znaleźć pracę jako Beauty Therapist. Od roku 2017 zapowiedziane zmiany (dot.level 4 oraz powyżej) i zaostrzenie wymogów uzyskania ubezpieczenia branżowego oraz wydawania licencji zmienia się na coraz bardziej restrykcyjne i skoplikowane, ale to wszystko jest możliwe do osiągnięcia! Kosmetolog posiadający kwalifikacje z Polski,  który postawi sobie za zadanie pełnoprawnego wykonywania zabiegów w Wielkiej Brytanii, powinien przygotować się na czasochłonną drogę w pozysakniu odpowiednika kwalifikacji i nie zawsze zapewnienie satysfakcjonujących decyzji placówki nostryfikującej NARIC Najbezpieczniejszą drogą jest do uzyskanych już kwalifikacji dopełniać swoje kwalifikacje levelami w Wielkiej Brytanii.

Warto zaplanować swoją edukację, i przemyśleć jakie zabiegi sprawiają największą satysfakcję i w której branży chcemy rozwijać się w przyszłości. Po ukończeniu edukacji na poziomie NVQ 3 następuje level NVQ 4,  który jest obowiązkowy, dla osób które wykonują makijaż pernamentny lub też zabiegi z użyciem laserów tzw. LASER and IPL light therapy ( w tym usuwanie pigmentu). Stowarzyszenie promuje tylko i wyłącznie oficjalną drogę wykonywania zawodu i będzie promowało zdobywanie kwalifikacji tutaj w Wielkiej Brytanii. Profesjonalistki, które chcą zwiększać swoją wiedzę w medycynie esteycznej, powinny dążyć do ukończenia edukacji conajmniej na poziomie Level 4 Diploma (10-12 godzin tygdniowo) Advanced Skin Studies & Aesthetics Practice, co pozwoli na zdobycie kwalifikacji na zaawansowane zabiegi w tym kwasy chemiczne, usuwanie znamion przez termolizę i krioterapię (Blemish Removal by Thermolysis and Cryotherapy)  poznanie tajników medycyny estetycznej oraz ich prawnych legistlacji (Core Knowledge for Aesthetic Practice), anatomia i fizjologia dla twarzy, micro-needling, wraz z zajęciami praktycznymi w klinice medycyny estetycznej na terenie Wielkiej Brytanii.

Następnie Profesjonalista może podjąć wyzwanie zdobycia:

Level 6 – Undergraduate degree in a medical discipline

Level 7 – Postgraduate degree

 Advanced Postgraduate Certificate in The Principles and Practice of Clinical Injectable Therapies (Level 7).

 

Wszystkie kwalifikacje  przedstawione w tym poście odźwierciedlają wytyczne dotyczące Zdrowia w Anglii (HEE).

Profesjonaliści, którzy poważnie biorą pod uwagę długoterminowe rozwijanie się na terenie Wielkiej Brytanii, bezwarunkowo powinni posiadać kwalifikacje zawodowe uzyskane w Wielkiej Brytanii. Doskonale zdajemy sobie sprawę iż, poziom wiedzy można podwyższać także poza Wielką Brytanią i zachęcamy wszystkich Profesjonalistów do nieustannego zdobywania wiedzy oraz budowania profesjonalnego wizerunku w branży.

 

 

Źródło:

https://www.gov.uk/what-different-qualification-levels-mean

https://hee.nhs.uk/sites/default/files/documents/HEE%20Cosmetic%20publication%20part%20one.pdf

http://www.differencebetween.net/miscellaneous/career-education/difference-between-vrq-and-nvq/

http://www.sallydurant.com/training-centres.html

https://www.cosmeticcourses.co.uk/blog/your-guide-level-7-qualifications-botox-dermal-fillers/

One thought on “Kwalifikacje w Kosmetologii w UK cz.I

  1. Pingback: Kwalifikacje w Kosmetologii w UK cz.II – Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Kosmetologii, Fryzjerstwa & Nail Art w UK

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s